Поради першокурснику!

Уже за плечима залишилися веселий шкільний випускний вечір, участь у вступній кампанії до вищого навчального закладу, і сьогодні ви – щасливі студенти – першокурсники! Студентські роки – один із найпрекрасніших періодів у житті людини. Однак у значної кількості студентів першого курсу з’являються певні труднощі. Вони пов’язані з незвичністю форм навчання, з необхідністю самому організовувати власну діяльність, зі збільшенням обсягів самостійної навчальної роботи, із пристосовуванням до нового колективу студентської групи, умов проживання тощо.

Сподіваємося, з цього приводу вам у нагоді стане декілька порад

Будьте оптимістом

Позитивний погляд на світ допомагає подолати страх і зберегти мотивацію. У перші дні й навіть тижні навчання Ви можете відчувати розгубленість, а то й пригніченість: все навколо незнайоме, народу тьма, нікому до тебе немає діла. Це неприємний, але абсолютно нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових обставин, який дуже швидко мине. Для цього активніше цікавтеся потрібною Вам інформацією та новими знаннями, не створюйте емоційну напругу у відносинах із одногрупниками, намагайтеся завжди бути приязним і доброзичливим, а головне –вірте у свої сили й пам’ятайте, що Ви потрібні іншим людям.

Ефективно організовуйте робочий день

Починайте виконувати домашні завдання зі складніших і важчих предметів. Чергуйте вивчення предметів так, щоб не вивчати схожі предмети один за одним. Це допомагає кращому зосередженню уваги й робить її більш стійкою. Використовуйте принцип «накинутися на проблему»: якщо вам важко заставити себе сісти за навчання, уявіть заданий матеріал у вигляді ворога, якого чим швидше подолаєш, тим швидше матимеш спокій. Чергуйте навчання і відпочинок: вивчивши один предмет, зробіть невеликий відпочинок, щоб із новими силами приступити до вивчення наступного (найдоцільніше через 1 год. розумової праці робити перерви на 10-15 хвилин). Пам’ятайте, що запорукою високої працездатності є добрий глибокий сон (особливо корисний сон до опівночі, до 24 години). Добре виспавшись, Ви зможете впоратися з більшим навантаженням. Вечірній час варто використовувати, здебльшого, для вивчення нового матеріалу, а ранішній – для повторень основних положень вивченого. На окремих аркушах чи в блокноті робіть виписки основних правил, дат, визначень, які необхідно вивчити. Час від часу повторюйте їх.

Алгоритм ефективної організації робочого дня:

КРОК 1. Визначте свою мету в житті на найближчі роки. Візьміть ручку й папір і напишіть такі категорії: навчання, побут, стосунки з іншими, риси характеру. Біля кожної з них напишіть те, що вам хотілося б мати, змінити чи покращити в майбутньому. Виберіть 5-6 найосновніших цілей. Складіть план роботи з реалізації виділених перспектив на місяць, тиждень і конкретний план на наступний день.

КРОК 2. Проаналізуйте свій звичний розпорядок дня. Впродовж кількох днів заповнюйте шаблон режиму дня, щоб зрозуміти, на що йде основна маса вашого часу.

КРОК 3. Прийшовши із занять, розподіліть свої справи за порядком їх важливості. Для цього поділіть справи на ті, які необхідно зробити негайно.

Необхідно дотримуватися також порядку їх виконання.

Встановлення пріоритетів – основне правило ефективної роботи.

КРОК 4. Складіть оптимальний розпорядок свого дня, пам’ятаючи основне правило планування часу: 60:20:20

60% – запланована діяльність;

20% – непередбачена активність;

20% – спонтанна активність.

Отже, на роботу витрачається стільки часу, скільки його є в наявності. Знаходьте час для роботи, це – умова успіху. Знаходьте час для роздумів, це – джерело сили. Знаходьте час для гри, це – секрет молодості. Знаходьте час для читання, це – основа знань. Знаходьте час для дружби, це – умова щастя. Знаходьте час для мрії – це – шлях до зірок.

Одразу з головою поринайте у навчальний процес, щоб нічого не пропустити. Варто уже зараз зосередитися на успішному складанні першої сесії. Пам’ятайте, що підготовка до неї починається … з першого заняття! Перед кожною наступною лекцією не лінуйтеся хоча б поверхово переглянути конспект попередньої. Заодно з’ясуйте, чи багато залишилося зовсім «темних місць». Якщо пояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромтеся звертатися до викладача. Краще, якщо ти запитаєш його зараз, ніж він потім – на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу.

Іноді студенти вважають, що певна навчальна дисципліна не має практичного значення для майбутньої професії. Така установка унеможливлює процес активного слухання, що призводить до неефективного використання навчального та особистого часу. Проте, незважаючи на суб’єктивну думку про значення тієї чи іншої навчальної дисципліни, варто враховувати, що навчальні плани і програми складаються з огляду на досвід і потреби практичної діяльності. Нерідко в доцільності вивчення певного предмета можна переконатися лише з плином часу під час виконання конкретних практичних завдань.

На семінарах та практичних заняттях не відсиджуйтеся, а проявляйте свою активність – доповідайте, уточнюйте, запитуйте, вчасно виконуйте отримане завдання.

Система навчання в закладах вищої освіти вимагає від студентів більшої самостійності в плануванні та організації власної діяльності. Вчорашньому школяреві зробити це буває дуже нелегко: якщо в школі щоденний контроль із боку вчителя змушував постійно й систематично готуватися до занять, то у вищому навчальному закладі рівень щоденного контролю зменшується. З’являється певна самостійність дій, але цією самостійністю потрібно правильно скористатися, вміти вирізнити суттєве від другорядного. На жаль, через відсутність навичок самоорганізації, уміння розпоряджатися власним часом над першокурсником «висить» загроза пропуску занять, неуспішності в навчанні, тому важливо планувати свою діяльність, складаючи довгострокові плани на семестр, короткострокові плани на тиждень та найближчі плани на день.

Так, план на семестр виявлятиме цілісну картину роботи, яку потрібно буде виконати. Розташуйте його на видному місці, наприклад, над робочим столом, дзеркалом, на дверцятах шафи. Під час планування графіка на тиждень рівномірно за часом розподіляйте розумові, фізичні навантаження, час відпочинку, розваг, подорожей тощо. Найближчі плани на день краще складати напередодні ввечері, відзначаючи у переліку найважливіші справи.

Як можна швидко навчитися конспектувати лекції? Це не складно, головне – розробити систему символів і зрозумілих скорочень. Усі символи разом із розшифруванням запишіть на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економте папір. Залишайте в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятайте, що лекція – не диктант, тому непотрібно записувати за лектором слово в слово. Записуйте лекцію у формі тез. Не переймайтеся, якщо у вас не відразу буде виходити. Ведення конспекту – особлива наука, що вимагає тренування.

Студентські роки – це унікальна можливість відвідати театри, музеї, виставки тощо. Не гайте дорогоцінного часу – розширюйте свій кругозір, піклуйтеся про власне духовне й культурне зростання. Беріть активну участь у суспільному житті студентської групи, навчального закладу – в такий спосіб ви матимете можливість долучитися до лав активної молоді закладу, яка є чудовою підтримкою для першокурсника. Налагодити ефективну взаємодію, приємне спілкування з одногрупниками та новими друзями вам допоможе доброзичливість, відкритість, прагнення прийти на допомогу, небайдужість до життя тих, хто вас оточує. Крім спілкування зі «шкільними» друзями, намагайтеся знаходити нових друзів за інтересами (спорт, музика, книги, інші захоплення). Для того, щоб подобатися людям, потрібно щиро цікавитися ними.

Водночас уникайте спілкування із «сумнівними» компаніями, які часто характеризуються асоціальними проявами (вживанням алкоголю, наркотиків, хуліганством тощо). Перебування в такому «товаристві» не допоможе вам реалізувати високі життєві цілі, досягти успіху, стати професіоналом.

Для першокурсників процес адаптації до навчання у закладі вищої освіти є особливим: змінюється темпоритм, умови проживання, коло друзів, знайомих тощо. Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями. Все-таки зміни в житті потрібні і важливі для нашого здоров’я та добробуту. І це варто цінувати! Пам’ятайте про те, що ви не самотні й в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до адміністрації навчального закладу, куратора, викладачів, психолога (які, до речі, також колись були першокурсниками). Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи того питання.

Радійте! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне!